Izveštaj o toku epidemije infekcije COVID 19 u 2021. godini
Izveštaj o toku epidemije infekcije COVID 19 u 2021. godini
2021. godinu obeležila su tri epidemijska talasa infekcije COVID 19 među studentima UB, s tim da su prvi i drugi talas trajali od kraja januara do kraja aprila u kontinuitetu, sa vrlo kratkim predahom u februaru, tako da se ova dva talasa mogu posmatrati kao jedan. Sledeći, snažniji talas, počeo u julu mesecu 2021.g i trajao punih 5 meseci – do decembra, sa velikim skokom obolelih u oktobru i prvim danima novembra 2021.g.
Tokom cele 2021.god. više od 11.000 studenata je pregledano u respiretornoj/kovid ambulanti ZZZZ Studenata Beograd, a urađeno je 12.114 testova na SARS CoV2.
Od 11.068 preglednih studenata kod 2.896 (26%) je potvrđena infekcija COVID 19.
HE služba Zavoda pratila je tokom 2021.g. stanje u vezi sa infekcijom COVID 19 na dnevnom nivou: broj prvih pregleda u respiratornoj ambulanti, broj ukupnih pregleda, broj telefonskih poziva, broj urađenih PCR testova i antigenskih testova na SARS CoV2 i broj pozitivnih PCR testova i antigenskih testova na SARS CoV2, uz svakodnevnu komunikaciju sa lekarima i medicinskim sestrama u respiratornoj/kovid ambulanti i u Stacionaru, uz konsultacije i rešavanje brojnih pitanja u vezi infekcije COVID 19. Svi pozitivni pacijenti su telefonskim putem kontaktirani od strane HE službe, a posebno su praćene epidemiološke karakteristike infekcije tokom epidemijskog talasa od jula do decembra 2021.g kroz individualne ankete (telefonski razgovor sa svakim pozitivnim pacijentom) a podaci unošeni u bazu podataka i eksel tabelu, koje će poslužiti za sagledavanje epidemioloških karakteristika ovog talasa.
Posebno je praćeno stanje studenata sa infekcijom COVID 19 koji su stanari studentskih domova, uz svakodnevno (tačnije nakon svake smene) izveštavanje nadležnih u Studenstm Centru na dnevnom nivou – o kretanju infekcije COVID 19 u studentskim domovima.
Tokom 2021.g epidemiolog ZZZZ Studenata je napisala 270 izveštaja ka nadležnim institucijama (5 na nedelјnom niovu) ka: GZJZ, Rektoratu, Ministarstvu zdravlјa, Ministarstvu prosvete, Instituta za javno zdravlјe R Srbije Milan Jovanović Batut i Studentskom Centru, kao i 32 epidemiološke informacije, uputstava, smernice i preporuke koje su se odnosile na je prevenciju i sprečavanje širenja infekcije COVID 19.
Nakon smirivanja talasa polovinom decembra 2021.godine, u poslednjim danima decembra 2021.g. i prvim danima januara 2022.godine jasno je bilo da stiže nov, izuzetno snažan talas koji je u ogromnoj snazi usledio odmah nakon novogodišlјih praznika.
U R Srbiji je 23.12.2021.g. potvrđen prvi slučaj infekcije „omikron“ varijantom virusa, a među studentima UB je potvrđen 27.12.2021.g skvenciranjem uzorka PCR brisa kod obolele studenatkinje koja je 2,5 meseca nakon preležane teže forme kovid infekcije (septembar/oktobar 2021.) bila ponovo pozitivna 27.12.2021.g na PCR testu. Uzorak je poslat na Institut za mikrobiologiju i imunololiju Medicinskog fakulteta UB, gde je utvrđeno da se radi o omikron varijanti virusa. Od 27.12.2021.g. (i na dalјe) je primećeno da je među novoobolelim studentima u značajnom broju ima studenata koji su već preležali infekciju kovid 19 ili su vakcinisani.
Vakcinacija protiv SARS CoV2 za zdravstvene radnike ZZZZ Studenata započeta je januara 2021.godine. Ubrzo nakon zdravstvenih radnika, krenula je vakcinacija studenata sa hendikepom i sa hronični, malignim i autoimunim bolestima, zatim studenata medicine a krajem februara i početkom marta 2021.godine za studente sa svih fakulteta UB.
Na samom početku vakcinacije na raspolaganju su bile vakcine Pfizer-BioNTech (za koju je od početka postojalo i najveće interesovanje među studenatima) i Sinopharm (vakcina koja je bila izbor kod oko 25-30% zaiteresovanih studenata). Izuzetno mala zainteresovanost je postojala za vakcine Astra Zeneka i Sputnjik V, koje su bile dostupne krajem maja, a skoro zanemarivo interesovanje za vakcinu Moderna koja je bila dostupna krajem godine.
Zbog lakše dostupnosti vakcine za studente u periodu najvećeg interesovanja za vakcinaciju (april i maj 2021.g) vakcinacija je bila organizovana i u studentskim domovima i/ili na fakultetima. Interesoanje za vakcinacijom je opalo tokom letnjeg raspusta da bi se u izvesnoj meri pobolјšalo nakon započete Kampanje „Na tebi je“, tokom jeseni 2021.godine. Kampanja za promociju vakcinacije „Na tebi je“ realizovana je sa UNFPA i Beogradskim Centrom za lјudska prava, koja je podrazumevala i komunikaciju sa mladima preko posebno otvorene mejl adrese preko koje su mladi postavlјali pitanja o vakcinama. Odgovoreno je na preko 500 mejlova – vrlo detalјno, strplјivo i razumlјivo.
U toku 2021.godine dato je 16.305 vakcina studentima – i to:
11.244 Fajzer vakcina (69%);
4.906 Sinofarm vakcina (30%)
210 Astra Zeneka i 5 Sputnjik (1%)
Studenti su tokom 2021.godine, osim u ZZZZ Studenata Beograd, mogli da dobiju vakcine i u domovima zdravlјa, na velikim punktovima (Sajam, Belekspo, tržni centri) kao i u mestima svog stalnog boravka, s obzirom na to da je skoro cela školska godina bila organizovana u „on lajn“ formatu i da veliki broj studenata nije bio u Beogradu. Pouzdan podatak o ukupnom broju vakcinisanih studenata na nivou celog Bg Univerziteta može dati jedino E uprava ili Institut za javno zdravlјe Milan Jovanović Batut, a naša procena je da je to oko 30-35% studenata.
Rad u respiratornoj/kovid ambulanti tokom 2021.godine u Stacionaru (ul. Prote Mateje 29 ulaz A) je po dinamici, broju medicinskih ekipa i radnom vremenu (povremono i do 22h) bio prilagođavan trenutnoj epidemiološkoj situaciji. Pacijentima se preporučivalo da čekaju u mnogo manjem broju u hodnicima ispred samih ambulanti na razdalјini od 1,5m, a bezbednije je bilo u dvorištu. U vreme velikih gužvi i velikog broja bolesnih, to je bilo skoro neizvodlјivo, te se preveliki broj pacijenata nalazio u hodniku, što je predstavlјalo epidemiološki rizik. Epidemiološke mere koje su važile tokom 2020.g nastavlјene su i tokom 2021.godine: Nošenje maski je bilo i dalјe obavezno; dezinfekcija od strane Zavoda za biocide jednom nedelјno; dezinfekcija i čišćenje ambulanti svakodnevno, propisno uklanjanje infektivnog otpada, uklјučivanje UV lampi tokom noći, natapanje dezobarijera više puta u toku dana; provetravanje ambulanti što je češće bilo moguće.