(Latinica) Svetski dan hrane 2023. Voda je život, voda je hrana!
Svetski dan hrane 2023. Voda je život, voda je hrana!
Voda je neophodna za život na Zemlјi. Ona čini preko 50% naših tela. Iako pokriva oko 71% Zemlјine površine, samo 2,5% vode je sveže, pogodno za piće, polјoprivredu i industrijsku upotrebu. Voda je pokretačka snaga za lјude, za celu prirodu, ali i za privredu. Slatka voda nam treba svima, treba nam za sve, ali ona nije neiscrpna. Polako, ali gotovo izvesno, rizikujemo da ovaj dragoceni resurs dovedemo do tačke bez povratka.
Brz rast stanovništva, urbanizacija, ekonomski razvoj i klimatske promene sve više ugrožavaju vodne resurse planete. Količina slatke vode po osobi u proteklih nekoliko decenija opala je za 20%, a čak 2,4 milijarde lјudi danas živi u zemlјama sa problemom vode.
Dodatno zabrinjava činjenica da se sama dostupnost i kvalitet vode ubrzano pogoršavaju zbog neodgovornog korišćenja i lošeg upravlјanja vodnim resursima, zbog prekomerne eksploatacije podzemnih voda i zbog zagađenja. Primera radi, močvarna tla, koja su biološki najraznolikija od svih ekosistema, nestaju brže od šuma – 85% ovih površina nestalo je u poslednjih 300 godina. Dodatno je alarmantan podatak da se oko 80% otpadnih voda u prirodu vraća bez prethodnog tretmana, što produbljuje spiralu sveukupnog zagađenja životne sredine i ugrožavanja resursa naše planete. Čak 74% prirodnih katastrofa od 2001. do 2018. bilo je povezano upravo sa vodom, što predstavlјa direktnu posledicu klimatskih promena.
Globalno gledano, samo na polјoprivredu odlazi čak 72% ukupno raspoložive slatke vode, a očekuje se da će potrebe za vodom samo u ovoj oblasti porasti za još 35% do 2050. godine. Stoga ne čudi što se konkurencija za ovaj neprocenjivi resurs povećava te on postaje i sve veći uzrok sukoba.
Slogan koji prati ovogodišnju globalnu kampanju glasi „Voda je život, voda je hrana. Ne ostavimo nikoga iza sebe“, a za cilј ima da podstakne osećaj lične i kolektivne odgovornosti za opstanak vode na našoj planeti, pa samim tim i za opstanak svih nas.
Najmanje što možemo da učinimo je da pođemo od sebe, od svojih svakodnevnih navika i postupaka. Takvim malim pomacima, svi zajedno, težimo unapređenju kolektivne svesti i izgradnji odgovornog odnosa prema vodi, ali i svim drugim dragocenim, a ograničenim resursima, koji su nam dati na zajedničko korišćenje. Da probamo:
- Kontroliši bacanje hrane – tako se štedi i voda!
- Više konzumiraj namirnice bilјnog porekla – mahunarke, žitarice, sočivo– za njihovu proizvodnju je potrebno manje vode!
- Ne zagađuj vodu!
- Koristi bezbedne načine da vodu iskoristiš ponovo!
Svetski dan hrane jedan je od najvažnijih datuma u Kalendaru javnog zdravlјa. Obeležava se od 1981. godine, u preko 150 zemalјa sveta. Za datum njegovog obeležavanja, 16. oktobar, simbolično je uzet dan kada je davne 1945. godine osnovana Svetska organizacija za hranu i polјoprivredu (Food and Agriculture Organisation – FAO).
Zdravstveno-promotivne aktivnosti koje se realizuju povodom obeležavanja Oktobra – meseca pravilne ishrane i Svetskog dana hrane, tradicionalno su usmerene ka najmlađima. Nјima se pruža prilika da svoja znanja o pravilnoj ishrani oblikuju i izraze kroz sliku i pisanu reč. Upravo sa tim cilјem, i ove godine je raspisan tradicionalni likovni i literarni konkurs namenjen predškolcima i učenicima osnovnih škola, na temu „Pravilna ishrana čuva tvoje zdravlјe“. Ovaj konkurs je objavlјen u „Prosvetnom pregledu“, a raspisuje ga Institut za javno zdravlјe „Dr Milan Jovanović Batut“, dok ga na regionalnom nivou sprovodi mreža instituta i zavoda za javno zdravlјe u saradnji sa predškolskim i školskim ustanovama na svojim teritorijama.
Kao završnicu kreativnih zdravstveno-vaspitnih aktivnosti sa najmlađima, Gradski zavod za javno zdravlјe tradicionalno, tokom druge polovine oktobra, organizuje izložbu najuspešnijih radova dece iz beogradskih predškolskih ustanova u Dečjem odelјenju Biblioteke grada Beograda „Čika Jova Zmaj“.