studentska.poliklinika@zzzzsbg.rs

(Latinica) Svetski dan bubrega se ove godine obeležava 9. marta 2017. godine

ZZZZS BeogradCALENDAR ОF HEALTH NEWS(Latinica) Svetski dan bubrega se ove godine obeležava 9. marta 2017. godine

(Latinica) Svetski dan bubrega se ove godine obeležava 9. marta 2017. godine

Sorry, this entry is only available in Latinica and Ћирилица. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in one of the available alternative languages. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Svetski dan bubrega obeležava se u više od 100 zemalјa širom sveta. Od 2006. godine obeležava se svakog drugog četvrtka u martu mesecu. Cilј je podizanje svesti o važnosti bubrega, organa koji ima klјučnu ulogu u održavanju života i upoznavanje javnosti da su bolesti bubrega česte, opasne i izlečive. Slogan ovogodišnjeg Svetskog dana bubrega „Bubrezi i gojaznost – zdravi stilovi života za zdrave bubrege” ima za cilј da istakne činjenicu da povećanja znanja i svesnosti o faktorima rizika za nastanak bolesti bubrega kao i promocija zdravih stilova života koja uklјučuje pre svega pravilnu ishranu i fizičku aktivnost, mogu u značajnoj meri da pomognu u sprečavanju nastanka ovih bolesti.

Kako smanjiti rizik za razvoj bolesti bubrega

  1. Uzimajte dovolјne količine tečnosti!
  2. Budite fizički aktivni!
  3. Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi!
  4. Kontrolišite krvni pritisak!
  5. Hranite se pravilno i održavajte normalnu telesnu težinu!
  6. Prestanite da pušite!
  7. Ne uzimajte lekove koji nisu propisani receptima!
  8. Redovno kontrolišite bubrege ukoliko imate jedan ili više faktora rizika!

Gojaznost je faktor rizika za razvoj bolesti bubrega, jer povećava rizik za razvoj glavnih faktora rizika hronične bubrežne insuficijencije, kao što su šećerna bolest tipa 2 i povišen krvni pritisak. Takođe, gojaznost sama po sebi dovodi do razvoja hronične bubrežne insuficijencije, kao i terminalne bubrežne insuficijencije iz razloga što kod gojaznih osoba bubrezi rade više i filtriraju veću količinu krvi nego što je normalno kako bi odgovorili na povećane metaboličke zahteve. Podaci iz literature govore da gojazne osobe imaju dva do sedam puta veću šansu za razvoj terminalne bubrežne insuficijencije u odnosu na osobe normalne telesne mase, kao i da se napadi akutnog oštećenja bubrega češće javlјaju kod gojaznih osoba. Smanjenje telesne mase može u značajnoj meri usporiti progresiju hronične bubrežne insuficijencije.